sunnuntai 14. helmikuuta 2016

Ystävänpäivä. Nyt

Rehellisesti sanoen en oikein ymmärrä tälläisen erillisen ystävänpäivän tarkoitusta muuna kuin kauppojen halusta myydä tuotteitaan, sillä kyllähän ystäviä tulisi arvostaa 365 päivää vuodessa, eikä siitä siten pitäisi joutua erikseen muistuttamaan. Joskin huomautettakoon etten minä kyllä juhli vappua, juhannusta tai muitakaan tälläisiä ihmisilon ihanuuksia ja kurjuuksia, että mitä minä tylsimys mistään mitään tiedän. "Bah, humbug!"
Mutta kun tälläinen päivä ja sen toivotus kuitenkin tuo hyvän mielen, niin onhan tämä ehdottomasti parempi kuin ei olisikaan ja siitä syystä toivotankin hyvää ystävänpäivää tähän blogiin eksyneille, olimme sitten niitä oikeasti tai emme.

6 kommenttia:

  1. Mukavaa ystävänpäivää siihenkin suuntaan.

    VastaaPoista
  2. Ihanaa, sielunveljiä - en itsekään koskaan ole perustanut kodistani lähtemisestä jonnekin vappuriehaan, puhumattakaan mistään juhannusmökkeilystä xD

    Kuitenkin, hyvää ystävänpäivää!!

    VastaaPoista
  3. Hyvää ystävänpäivää! Näin "vääränäkin" päivänä.

    VastaaPoista